Kielce potęgą międzynarodowych projektów sportowych!

Kielce potęgą międzynarodowych projektów sportowych!

Dzięki Prezydentowi Bogdanowi Wencie aż dwa projekty międzynarodowe z Programu Komisji Europejskiej ERASMUS+ SPORT są realizowane w Kielcach. Dzięki nim osoby niepełnosprawne z naszego województwa będą miały okazję wziąć udział w rozgrywkach sportowych realizowanych w Europie. To dowód, że Prezydent Bogdan Wenta nie próżnował w Brukseli i przekazywał naszemu miastu wszystkie informacje dotyczące możliwości dofinansowania projektów o tematyce sportowej. A Festiwal Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych PARAGEDON był gotowym produktem, którym można się było pochwalić w Europie i realizować w wymiarze europejskim. I tę szansę w pełni wykorzystaliśmy. Przypomnijmy, że Projekt Świętokrzyskie jest autorem inicjatorem i realizatorem tego wydarzenia od dwóch lat. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne mogą wyjść z cienia, integrować się z lokalną społecznością, poczuć się, że są pełnoprawnymi obywatelami naszego miasta. PARAGEDON to zdecydowanie coś więcej niż rozgrywki sportowe. Dzięki niemu poznajemy prawdziwe historie osób niepełnosprawnych, ich sukcesy i to, że da się pokonać swoje słabości i być inspiracją dla innych. To Festiwal wzruszeń, emocji i odpowiedzialności za drugiego człowieka…

A efekt dodany naszych projektów to nie tylko jednorazowy udział w zawodach. Młodzi ludzie z naszego miasta, a w szczególności osoby niepełnosprawne dostaną tzw. „kopa” i perspektywy, które nie kończą się tu gdzie granice ich niepełnosprawności. Granic już nie ma…. Najbliższą przekraczamy już 5 maja, gdzie z grupą osób niepełnosprawnych z Kielc weźmiemy udział w zawodach sportowych z udziałem sportowców z 5 krajów europejskich.

Jako Stowarzyszenie „Projekt Świętokrzyskie” dostaliśmy apetytu i skrzydeł na więcej i już dziś zapraszamy na EUROPARAGEDON w międzynarodowym gronie. W dniach 13-14 września nasze miasto zmieni się w międzynarodowy festiwal sportowy osób niepełnosprawnych z całej Europy. A my możemy być dumni, że daliśmy rade i działamy! Dla Stowarzyszenia „Projekt Świętokrzyskie” granic nie ma! No może jedna… brak wsparcia i zrozumienia innych osób. Ale i z tym sobie poradzimy J. Po prostu „robimy swoje”.

EUROPARAGEDON to nie tylko zawody sportowe, to budowanie pokolenia młodych liderów, którzy rozumieją co to jest społeczeństwo obywatelskie, którzy czują się odpowiedzialni za tych, którym jest w życiu „pod górkę”. EUROPARAGEDON to nie Festiwal „dla” osób niepełnosprawnych, to po prostu „ich” festiwal. Nie będą tylko zawodnikami, ale będą odpowiedzialni za jego realizację, będą mieli odpowiedzialne zadania, aby poczuć się potrzebni. A tego przecież osobom niepełnosprawnym potrzeba, nie działań pod publiczkę w blasku fleszy, a poczucia, że są odpowiedzialni za tworzenie, a nie odtwarzanie czegoś ważnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *